wstecz

 

Adam Dyrko "Fluchtwege"

 

Adam Dyrko – z wykształcenia dziennikarz i historyk - pracował do czasu emigracji z Polski jako publicysta w katowickiej Redakcji Dziennika Zachodniego. W czasach ruchu Solidarnościowego jako aktywny działacz w Zarządzie NSZZ Solidarność przy RSW Prasa w Katowicach między innymi współredagował biuletyn Wprost, wydawany przy Zarządzie Regionalnym w Katowicach - co stało się bezpośrednią przyczyną pozostania na Zachodzie, ponieważ po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13. grudnia 1981 roku zostałby niechybnie internowany w wypadku powrotu do kraju z USA, jako że tak właśnie się stało z większością współpracowników Wprost.

W Niemczech, gdzie przebywa do dzisiaj, współpracował z Westdeutsche Allgemeine Zeitung w Dortmundzie, z radiem Wolna Europa w Monachium oraz z wieloma emigracyjnymi czasopismami na świecie. Tematykę emigracji można było stale i w różnych formach odnaleźć na jego warsztacie dziennikarskim. Ukoronowaniem tych zainteresowań i przeprowadzonych badań oraz wywiadów jest jego książka o emigrantach z Polski do Niemiec, stanowiąca zbiór relacji polskich uchodźców.

W Niemczech żyje do 2 milionów osób z Polski, z czego około 1,5 miliona ma polskie obywatelstwo, w tym 1,2 miliona ma dwa obywatelstwa: polskie i niemieckie oraz około 300 tysięcy osób - obywatelstwo tylko polskie.

Wśród nich są: uciekinierzy, przesiedleńcy, wygnańcy. Jak i dlaczego znaleźli się owi migranci w Niemczech, w jakich okolicznościach, co wygnało ich z Polski i co przyciągnęło ich do Niemiec; co przeżyli na styku dwóch kultur, jak przetrwali czas wyobcowania, samotności, zwątpienia; czy spełniły się ich oczekiwania – to temat niniejszej książki o charakterze dokumentalnym, w której kilkunastu emigrantów relacjonuje swe często dramatyczne przeżycia w drodze do życia w wolności, w świecie demokracji w Niemczech.

Niemiecka wersja, pt. „Fluchtwege“ ukazała się w czerwcu 2007 roku w Engelsdorfer Verlag w Lipsku.

Manuskrypt polskiej wersji książki pt. „Wygnańcze szlaki” został w grudniu 2006 roku wyróżniony w konkursie wydawniczym „Prawda i Pamięć”, przeprowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Obecnie trwają prace nad opublikowaniem rękopisu.

 

Książkę „Fluchtwege” można także zobaczyć i ewentualnie nabyć:

1) w Niemczech, m.in.:

u wydawcy, w Engelsdorfer Verlag, link:

www.engelsdorfer-verlag.de/db/shop/details.php?autor_id=653&werk_id=1110&suchart=kategorie&k_nr=K06

w amazon, link: www.amazon.de

w polskiej księgarni „Wawel” w Kolonii, link:

www.polbuch.com

2) w Austrii, we wszystkich księgarniach sieci Thalia, jak również przez Internet, link:

http://www.thalia.at/shop/bde_bu_hg_startseite/schnellsuche/buch/;jsessionid=fdc-zk3ullcqfa1.fdc41?fq=fluchtwege&fc=BUCH&submit.x=40&submit.y=10

3) w Szwajcarii, przez internet, link:

http://www.stauffacher.ch/shop/home/mehr-von/buch/fqbs/deutschland_ausland_auslaender.html

4) U autora; adres e-mailowy: adam.dyrko@web.de

 

  Counter