wstecz

 

Wiesław PIECHOCKI "Okolice"

 

W Polsce ukazała się książka „Okolice“ napisana przez Wiesława Piechockiego, mieszkającego od 1981 roku /emigracja polityczna/ w Feldkirch (Vorarlberg). Autor mieszka w zachodniej Austrii, ale pracuje w jedynym liceum Księstwa Liechtenstein. 

W książce pod tytułem „Okolice“ zebrał teksty opublikowane już w Kanadzie, w Toronto,w tamtejszym dwutygodniku polonijnym „Nowy Kurier“. Jest stałym współpracownikiem tego periodyku, gdzie regularnie ukazują się jego reportaże, eseje, recenzje oraz wywiady. Czuje się, iż autor jest wyczulony na sprawy szeroko pojętej kultury, czyli sztuki, literatury czy religii. Poza tym ma oczy szeroko otwarte i stara się w szczegółach przekazać czytelnikowi różnorodne aspekty opisywanych tematów. 

Książka ma 380 stron, zawierając 77 oddzielnych, stosunkowo krótkich tekstów, oraz świetne ilustracje wykonane przez córkę Claudię /studentka w Wiedniu/ a także fotografie osób, z którymi autor przeprowadził wywiady.  

Autor jest romanistą z wykształcenia /magisterium i doktorat na Uniwersytecie Warszawskim/, studiował również rok na Sorbonie w Paryżu, we włoskiej Perugii, w rumuńskim Braszowie. W stolicy Liechtensteinu, w Vaduz, naucza głównie łaciny i francuskiego od wiosny 1982 roku w języku niemieckim. 

Wiesław Piechocki jest autorem „Rozmówek francuskich“ (Warszawa 1979, dziewięć wydań) oraz współautorem książki „Wizja Polski“ (Londyn 1995, trzy wydania). Sporo tłumaczył z języków romańskich. Między innymi opublikował swe przekłady prozy (w polskim miesięczniku „Literatura na świecie“) laureata Nagrody Nobla, Włocha, poety Eugenio Montale, 1975. 

Najstarsza córka Katarzyna, po studiach na „Universität Wien“ pracowała cztery lata na „Universitŕ di Firenze“, czyli we włoskiej Florencji, a od września 2005 pracuje na „New York University“ w Nowym Jorku.  

Polecamy książkę „Okolice“, gdyż można się z niej sporo dowiedzieć o bardzo wielu problemach dzisiejszego świata, widzianych subiektywnie acz realistycznie przez wnikliwego autora.  

Wiesław PIECHOCKI, „Okolice“, Wydawnictwo „Medyk“, Warszawa 2005,

ISBN : 83 – 89745 – 21 - 6  

Kontakt z autorem:  wiepie@gmx.at

Ksiażka w cenie  31,- PLN

jest do nabycia w księgarni im. B. PRUSA, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 7 [naprzeciw uniwersytetu, obok ASP]

albo

via internet – wówczas trzeba :

(a)     wystukać portal www.gkn-prus.com.pl, albo www.ksiegarniaprusa.pl,

(b)     na portalu w górnym lewym rogu na białym prostokąciku napisać „Piechocki“,

(c)     pod prostokątem zrobić myszką kropkę w rubryce okrągłej „autora“,

(d)     kliknąć na niebieską lupę (przy wspomnianym prostokąciku),

(e)     zamówić egzemplarz(e) „OKOLIC“, polecając rodzinie i znajomym...

 Counter